BŪDAMAS KOMOJE PAPRAŠĖ NEAPMOKAMŲ ATOSTOGŲ

Grubūs vairuotojų darbo santykių pažeidimai ‒ Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso kasdienybė. Sunku patikėti kaip tai įmanoma, tačiau faktai kalba patys už save.

Ukrainiečio P. K. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) situacija tokia, kurioje atsidurti nenorėtų nei vienas. Vyras, 2021 m. spalio mėnesio pradžioje įsidarbinęs tarp Vilniaus ir Kauno įsikūrusioje įmonėje, netrukus padėjo dirbti tarptautinių krovinių vežėju. P. K. kompanijoje dirbo porą metų iki vieno lemtingo įvykio, po kurio iš sveiko aktyvaus vyro liko žmogus, turintis tik trečdalį darbingumo.

✅ Vietoje pietų ‒ koma

Nors 2020 m. įsigaliojo nuostata, jog kas 4 savaites vairuotojai privalo ilsėtis ne kabinose, o tinkamose poilsiui vietose, kurias parūpina vežėjų įmonės, šio reikalavimo laikosi anaiptol ne visi. P. K. tuo įsitikino lemtingąją 2023 m. gegužės mėn. 27 d. popietę poilsio metu sustojęs aikštelėje Jungtinėje Karalystėje. Nors pagal darbo grafiką P. K. jėgas atgauti turėjo viešbutyje arba svečių namuose, tą dieną vyrui tam nebuvo jokios rezervuotos vietos. Todėl ukrainietis, neturėdamas kitos išeities ir nutaręs pasigaminti pietus čia pat, prie vilkiko, ištraukė tachografo kortelę ir sustabdė darbo laiką. Deja, pietų ragauti jam taip ir neteko. Stovėjimo aikštelėje buvęs kitas vilkikas staiga pajudėjo iš vietos ir pradėjo suktis, norėdamas išvažiuoti. Tik manevras buvo neapskaičiuotas. Kitas vilkikas kliudė P. K. ir prispaudė vyro kūną tarp dviejų priekabų. Ukrainietis buvo sunkiai sužalotas. Skubiai atvykęs Jungtinės Karalystės sraigtasparnis staiga į komą panirusio vyro kūną išgabeno į Karališkojo koledžo ligoninę.

✅ Komoje paprašė neapmokamų atostogų?

Tačiau nelaimės ties tuo nesibaigė. Vyras, išgabentas į reanimaciją komos būsenoje, pasak, „Sodros“ įrašų, po dviejų dienų pabudo iš komos, pasirašė prašymą ir išėjo neapmokamų atostogų. Tai padaręs P. K. vėl neteko sąmonės. Atrodytų, skamba komiškai ir net makabriškai, bet tą rodo „Sodroje“ pradėtas fiksuoti įsiskolinimas, kuris reiškia, jog vyras, praėjus dviem paroms po nelaimės, staiga tapo nebedraudžiamu darbuotoju. Įsiskolinimas ukrainiečiui kaupėsi net pusę metų, kada buvo atgabentas į Lietuvą lapkričio mėnesį. Ir tai dar ne viskas: nors P. K. už kelis mėnesius gavo ligos išmoką, vyrą kartu su Naujaisiais Metais vėl pasitiko „stebuklas“. Be jokio raštiško darbuotojo prašymo įmonė vėl išleido vairuotoją neapmokamų atostogų, o „Sodrai“ pradėtas skaičiuoti įsiskolinimas.

✅ Kam kokiu metu dirbo – nežino

Keblu dar ir tai, jog nuo pat darbo pradžios P. K. dirbo ne vienai, o net keturioms įmonėms, nors darbo sutartis pasirašyta tik su vienintele kompanija. Tai ne tik apsunkino užsieniečio suvokimą, kuriai įmonei kokiu metu jis dirbo, bet ir lėmė daugybę teisinių nesusipratimų, ištikus nelaimei. Darbuotojas nežino, kodėl pasirašęs darbo sutartį su viena įmone, darbo užmokestį po kurio laiko pradėjo gauti visai iš kitos.

✅ Liko su trečdaliu darbingumu

Apmaudu, bet tragiškas įvykis neliko be ryškių padarinių: vos 36 m. jaunas vyras, turintis šeimą, dėl daugybės sunkių kūno sužalojimų liko tik su 30 proc. darbingumu. Ir… be jokių kompensacijų. Dėl įmonės savanaudiškų tikslų ir visiško atsainumo ukrainietis buvo ne tik paliktas vienas nelaimingo atvejo metu, bet dar ir liko skolingas Lietuvos institucijoms.

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas