Balandžio 21 dienos trečiasis susitikimas prie apskrito stalo buvo naudingas ne tik Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso (LPSA), Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos (LVPS), Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), Valstybinės darbo inspekcijos (VDI), bet ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Generalinės prokuratūros, LR kriminalinės policijos biuro veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos, LR generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento, Valstybinės ligonių kasos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos, Transporto saugos administracijos atstovams.
Susitikimą inicijavo profesinių sąjungų (LPSA) atstovai. ,,Atstovaudami darbuotojų teises, mes iš Lietuvos transporto sektoriaus darbuotojų girdime apie darbdavių sukčiavimus išmokant atlyginimus, skaičiuojant dienpinigius, išskaičiuojant žalas, fiksuojant neapmokamas (apmokamas) atostogas ir kt.“ – problematiką aiškino LPSA pirmininkas Audrius Cuzanauskas. ,,Visi šie finansiniai transporto sektoriaus įmonių nusikaltimai atsiliepia ne tik darbuotojams, bet ir mūsų valstybės biudžetui“ – pritarė LVPS pirmininkė Rita Kairienė.
VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas akcentavo, kad VMI jau tiria šio sektoriaus įmonių finansinius nusikaltimus. ,,Tik nereiktų sustoti ties atskirais atvejais, bet į juos žvelgti kaip į visumą, nes kol tiriame vieną, kiti panašūs nusikaltimai juda pilnu pajėgumu. Taip prarandame daug laiko“ – dalinosi VMI atstovas.Lietuvos kriminalinės policijos biuro veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos ikiteisminio tyrimo koordinavimo ir kontrolės skyriaus vyriausiasis tyrėjas Deividas Masionis skatino darbuotojus domėtis savo teisėmis, netylėti ir nebijoti kreiptis į atsakingas institucijas. ,,Tik būdami pilietiški galime apginti savo teises ir taip išgyvendinti šešėlį iš mūsų valstybės. To turėtume mokinti ir darbo migrantus“ – skatino pareigūnas.Labiausiai sukrečianti informacija buvo iš Sodros atstovo. Transporto ir saugojimo darbo sektoriuje nedraudiminių dienų skaičius 2022 m. siekė net 4 484 354 dienas. Iš jų nemokamų atostogų ir neatvykimų administracijos leidimu dienų skaičius siekė net 3 291 719 dienų. ,,Kodėl niekam ši informacija neužkliūva?“ – stebėjosi LPSA pirmininkas.
Visi diskusijoje dalyvavusieji institucijų atstovai pripažino, kad transporto sektoriuje problemų yra ir jas reikia spręsti nedelsiant. ,,Nuolatinis šio sektoriaus verkšlenimas ir kvotų maldavimas mūsų valstybei pridėtinės vertės nesukurs. Šis sektorius neturi teisės turtėti išnaudojamų migrantų sąskaita. Šie žmonės į Lietuvą atvyksta tam, kad galėtų išmaitinti skurdžiai gyvenančias šeimas. Jie daug paaukoja tam, kad gautų darbą vilkike. Bet atvykę būna išnaudojami ir lieka prie suskilusios geldos. Labai gaila, kad mūsų šalyje vergovė įgauna pagreitį, o kai kurie politikai palaiko šią poziciją“ – apgailestavo A. Cuzanauskas.,,Profesinių sąjungų Aljansas gina visus, kurie dirba Lietuvoje.
Profesinė sąjunga nerūšiuoja darbuotojų nei pagal tautybę, profesiją ar išsilavinimą. Jai rūpi visi, kurie kuria pridėtinę vertę mūsų valstybei. Jei mes kviečiame užsieniečius užimti nepopuliarias darbo vietas, kurių nenori lietuviai – privalome juos gerbti ir jais pasirūpinti. Ir tik kurdami socialinį dialogą bei laikydamiesi tarpinstitucinio bendradarbiavimo principo galime užtikrinti atvykstantiems saugias darbo sąlygas. Neleiskime Lietuvai tapti vergovės valstybe. Jei leisime verslui daryti finansinius nusikaltimus prisidengiant darbuotojais, tai kentės ne tik dirbantieji, bet daug praras ir valstybė“ – diskusiją užbaigė LPSA atstovė Oksana Šukaitienė.
Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas vykdo Norvegijos 2014–2021 m. Finansinio mechanizmo programos “Socialinis dialogas – orus darbas” (EEA and Norwegian Financial Mechanisms 2014‐2021 programm Norway Grants 2014-2021 “Social Dialogue – Decent Work’) projektą „Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimas stiprinant socialinę apsaugą ir kovą su nelegaliu darbu Lietuvos transporto sektoriuje”, sutarties Nr. 2020/530717.