Vadovaujantis ,,Verslo žinių“ informacija, nuo Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvyko 76130 karo pabėgėlių, iš jų – 46355 yra darbingo amžiaus žmonės.
Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje pagal darbo sutartis šiuo metu dirba daugiau kaip 24 tūkst. ukrainiečių, jie per metus į valstybės biudžetą sumokėjo 58 mln. Eur mokesčių.
Ukrainiečių darbo jėga mūsų valstybei labai reikalinga, nes darbo rankų labai trūksta. Tik, deja, atsiranda tokių darbdavių, kurie su nuo karo pabėgusiais asmenimis elgiasi nesąžiningai, juos apgaudinėja, išnaudoja.
Įgyvendinant JAV departamento remiamą projektą „Strateginė partnerystė: nuo pabėgėlio iki darbuotojo“ Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas (LPSA) kartu su partneriais organizuoja konsultacijas dirbantiems Lietuvoje ukrainiečiams.
LPSA atstovai kovo 11 dieną konsultavo jau dirbančius karo pabėgėlius Klaipėdoje. Dirbantys ukrainiečiai gavo atsakymus į klausimus, su kuriais susiduria mūsų darbo rinkoje. Profesinės sąjungos atstovai paaiškino, kas būdinga darbo santykiams Lietuvoje, kokias teises dirbantieji turi būdami mūsų darbo rinkos dalyviais.
Dauguma dirbančių ukrainiečių skundėsi, kad turi pasirašinėti darbo sutartis lietuvių kalba, todėl jas pasirašę nelabai supranta ką pasirašo, o pasirašę nežino kaip apginti savo teises.
Dirbanti valytoja ukrainietė skundėsi sunkiomis darbo sąlygomis ir vadovų nejautrumu. ,,Kai patyriau traumą, darbdavys ne tik, kad nesuteikė man pagalbos, bet manimi netikėjo, o parašė skundą, kad aš apsimetinėju“ – pasakojo ranką darbe susižalojusi moteris.
,,Turime daug problemų jei tenka keisti darbovietę. Daug įvairių procedūrų migracijoje. Niekas normaliai nepaaiškina ką ir kaip daryti. Dažnai dėl to prarandame dalį pinigų“ – skundėsi vairuotojo darbą dirbantis vyriškis.
Ukrainiečiai sužinojo, kad tik dirbdami pagal darbo sutartį bus socialiai apdrausti. Kad jeigu dirba viršvalandžius – priklauso papildomas apmokėjimas, kad poilsio valanda ir laikas pietums priklauso kiekvienam ir kiekvienas turi teisę tapti profesinės sąjungos nariu ir neprivalo to atskleisti darbdaviui.
Konsultacijos organizuojamos Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso kartu su partneriais – VšĮ Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras, VšĮ „Socialinis architektas“ – įgyvendinant JAV valstybės departamento (U.S. Department of State) remiamą projektą „Strateginė partnerystė: nuo pabėgėlio iki darbuotojo“ (angl. Strategic Partnership ‘From Refugee to Employee’) (Nr. SLH50023GR0016).