Prieš keturis mėnesius kreipėmės į Laisvės TV žurnalistus. Papasakojome su kokiomis problemomis susiduria mūsų Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos nariai. Norėjome, kad apie tai sužinotų kuo platesnė auditorija. Dovydas Pancerovas paklausė: ,,kodėl kreipatės į mus?” Mes atsakėme, kad kreipiamės į juos, nes tikime tuo, ką jie daro ir viską, ką jie padarys bus teisinga.
Vakar buvo pristatytas jų tyrimas. Tyrimą pamatė jau beveik 100 tūkst. žmonių.
Džiaugiamės, kad ši problema aktuali ne tik mūsų profsąjungai.
TV3.lt aprašo Laisvės TV tyrimą:
,,Laisvės TV žurnalistinis tyrimas rodo, kad tokia praktika egzistuoja net ir didžiausiose transporto įmonėse: „Girtekoje“, „Hoptransoje“, „Vlantanoje“. Pastarosios įmonės teisininkė Laisvės TV siūlė susitarti, kad tyrimas nepasirodytų, rašoma pranešime. Pastaruoju metu darbuotojus ginančios profsąjungos ir su prekyba žmonėmis kovojančios organizacijos garsiai kalba apie Lietuvoje suklestėjusį imigrantų išnaudojimą. Viena iš dažniausiai minimų sričių – krovinių pervežimo verslas.
Šis sektorius yra labai svarbus Lietuvos ekonomikai, mat sukuria apie 8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Lietuviškos transporto įmonės plečiasi, turtėja ir įsitvirtina Vakarų Europos krovinių pervežimo rinkose. Pavyzdžiui, „Girteka“ skelbiasi esanti didžiausia transporto bendrovė visoje Europoje, o jos savininkas Mindaugas Raila yra antras turtingiausias žmogus Lietuvoje. Tačiau tokia transporto verslo sėkmė turi ir nematomą kainą. Ją sumoka imigrantai. Šiuo metu lietuviškose transporto įmonėse dirba apie 77 tūkst. tolimųjų reisų vairuotojų, tačiau lietuvių beveik nebeliko. Net 69 tūkst. vairuotojų yra imigrantai iš trečiųjų šalių: Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos, Tadžikistano, Uzbekistano, ar net Indijos. Imigrantai ne tik sutinka dirbti už mažesnį atlyginimą, bet ir paklūsta neteisėtiems darbdavių reikalavimams mokėti duoklę, susitaiko su prastomis darbo sąlygomis ir nelegaliomis išskaitomis iš algos.
Neįmanoma pasakyti tiksliai, kiek imigrantų vairuotojų Lietuvoje patiria išnaudojimą, bet galima įtarti, kad nemaža dalis. Vien pernai darbo ginčų komisijos gavo daugiau nei tūkstantį vairuotojų skundų – transporto sektorius pagal tokius skundus yra absoliutus lyderis. Profsąjungos tvirtina kiekvieną dieną sulaukiančios naujų skundų dėl neteisėto elgesio su vairuotojais.
Laisvės TV tyrime detaliai parodoma, kaip Lietuvoje veikia tokios imigrantų išnaudojimo schemos
Tyrime atskleidžiama, kad šios schemos sudaro sąlygas Lietuvos transporto įmonėms ne tik turtėti, bet ir išvengti dalies mokesčių. Šios problemos nėra pavieniai atvejai ar atskirų vairuotojų istorijos. Tai – masinis reiškinys, įprasta praktika, kurią taiko net ir pačios didžiausios lietuviškos transporto įmonės. Buvusi „Girtekos“ vadybininkė: nuskaitymai – nuo visų Lietuviškose krovinių pervežimo įmonėse imigrantai susiduria su neteisėtais pinigų išskaitymais iš atlyginimų. Išskaitymai daromi už tikrus ir menamus vairuotojų prasižengimus: nuklydimus nuo įmonės duotų maršrutų, „neekologišką“ vairavimą, ilsėjimąsi, net už nemandagius pokalbius su vadybininkais. Laisvės TV tyrime liudijo įmonėje „Girteka Logistics“ dvejus metus dirbusi vadybininkė, kuri nenorėjo rodyti savo veido dėl darbinių aplinkybių. Ji pasakojo iš „Girtekos“ išėjusi, nes pavargo nuo konfliktų su vairuotojais, iš kurių atlyginimo išskaičiuodavo pinigus.
„Kas mane „Girtekoje“ nustebino, kad yra „ekovairavimas“. Tu nuskaičiuoji nuo vairuotojo pinigus už tai, kad jis neekonomiškai vairavo, – pasakojo ji. – Jeigu tu nemoki akseleruoti ar dar kažko daryti, tai tau yra irgi nuskaičiuojami pinigai, ir ganėtinai didelės sumos.“ „Girtekoje“ dirba apie 15 tūkst. vairuotojų, o buvusios vadybininkė mano, kad neteisėtus nuskaitymus patirdavo bemaž visi. Jeigu po reiso vairuotojas netekdavo tik kelių šimtų eurų, tai su vadybininke atsisveikindavo laimingas. Nors apie tai Laisvės TV žurnalistams liudijo ir „Girtekos“ vairuotojai, bet įmonės atstovas Simonas Bartkus tikino, kad tokia praktika neegzistuoja, o „ekovairavimas“ įmonėje skatinamas kitokiomis priemonėmis – konkrečių neįvardino. Svarbu pabrėžti: tokie išskaitymai iš vairuotojų atlyginimų yra neteisėti.
„Hoptransos“ vairuotojai: mokame „bačkas“
Transporto įmonėse paplitusi praktika rinkti vadinamuosius „vairuotojų fondus“ arba „bačkas“. Tai kitokio pobūdžio nelegalios rinkliavos.
Visą straipsnį galite rasti https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/furu-vergai-didziausios-lietuviskos-transporto-imones-remiasi-imigrantu-isnaudojimu-n1091095
Žiūrėti žurnalistinį tyrimą: