Tolimųjų reisų vairuotojas dirbo Vilniuje registruotoje transporto įmonėje. Įmonė gal ir nedidelė: joje dirba 122 vairuotojai, eksplotuojami 69 sunkvežimiai. Tačiau kaip veikia apgaulingos schemos ir kaip jas panaudoti įmonės tikrai žino. Viena iš schemų – kaip sutaupyti ir nemokėti mokesčių, o juos užkrauti darbuotojui – juk vairuotojas nieko nesupranta.
Pastaruoju metu tapo ypač madinga PSD (privalomą sveikatos draudimą) permesti ant darbuotojo pečių, kad jis pats susimokėtų. Darbdavys Sodrai tiek pateikė darbuotojo „prašymų neapmokamoms atostogoms“, kad Sodra iš darbuotojo už pusantrų metų laikotarpį iš vairuotojo sąskaitos nusiskaičiavo 465,00 Eur PSD mokesčių.
Kad įmonė sutaupė, vairuotojas pats kaltas. Net, jeigu vairuotojas ir bandytų aiškintis, jam atsakytų, kad pats pasirašė ir nesvarbu, kad priverstinai. Padėtas parašas turi pasekmes. Jei bandysi ginti savo teises, gausi atsakymą, kad už tvoros stovi tūkstantis kitų vairuotojų. Socialinių reikalų ir darbo ministerija pasistengė, kad 2022 metais įmonės gautų 16 000 kvotų atsivežti vairuotojų iš svetur. Tad visiems nepatenkintiems ir net norintiems ginti savo teises nėra realios galimybės aiškintis, nes būsi išmestas iš darbo.
Vieša paslaptis, kad pildomi juodieji darbuotojų sąrašai ir niekam nekliūva, kad įstatymai tai draudžia. Vairuotojų, kurie kreipiasi į Darbo ginčų komisiją, teismus ar yra įstoję į profesines sąjungas, duomenys talpinami specialiame portale ir joks BDAR čia nereikalingas. Mobingas Lietuvoje klesti ir labai gaila, kad Socialinių reikalų ir darbo ministerija tik imituoja socialinį dialogą sprendžiant rizikingiausio ir didžiausio sektoriaus problemas.