Tarpinstitucinio bendradarbiavimo paieškos

Kovo 17 dieną, Vilniuje prie apskrito stalo susėdo Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso (LPSA), LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA), Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atstovai. Diskusijoje dalyvavo, profsąjungų veiklą palaikantis, LR Seimo narys Tomas Tomilinas.

Šios diskusijos tikslas ne šiaip pasikalbėti, bet sustiprinti profesinių sąjungų ir valdžios institucijų bendradarbiavimą. Lapkričio mėnesį LPSA, VDI ir LTSA atstovai vyko susitikti su Norvegijos partneriais, pamatyti ir įsitikinti, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas įmanomas. ,,Lietuvai tikrai yra ko pasimokyti iš mūsų projekto partnerių Norvegijoje, jie mus įtikino, kad jeigu norite pasiekti gerų rezultatų, bendradarbiavimas neišvengiamas“ – diskusijos metu pabrėžė LPSA pirmininkas Audrius Cuzanauskas. LR Seimo narys T. Tomilinas pasiūlė visokeriopą pagalbą įgyvendinant profsąjungų tikslus ir pats paprašė aktyviai bendradarbiauti, dalintis nuomonėmis ir pastebėjimais.

Diskusijos dalyviai negalėjo patikėti, kad Lietuvos transporto įmonių vairuotojai komandiruotėse, prastomis sąlygomis praleidžia nuo 6 iki 12 mėnesių ir niekas to nekontroliuoja. Susirinkusieji aptarė ,,objektyvius kriterijus“, kuriuos nusistato įmonės. Juos vertindami visi pajuto motyvaciją, kad šią klaidą būtina taisyti.Transporto sektorius pagal darbo ginčų skaičių yra antras po statybų sektoriaus. Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vadovė Irina Janukevičienė pristatė, kad 2022 m. pateikti 796 prašymai susiję su transporto sektoriumi, iš kurių 815 319 Eur priteista šio sektoriaus darbuotojams. Į komisiją buvo kreipiamasi dėl darbo užmokesčio – 1588 kartai; 132 katus dėl turtinės žalos atlyginimo; 71 – dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu; 34 -dėl darbo ir poilsio laiko; 132 – dėl turtinės žalos atlyginimo; 71 – dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu; 34 – dėl darbo ir poilsio laiko. Daugumą šių prašymų atstovavo LPSA narė, daugiausia narių vienijanti – Lietuvos vežėjų profesinė sąjunga.

Profesinė sąjunga džiaugiasi, kad diskusija buvo itin vaisinga. LTSA Vilniaus skyriaus viršininkas Rimvydas Truncė dėkojo už išsamią informaciją ir pažadėjo imtis didesnės šio sektoriaus kontrolės. LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Jelena Polijančiuk pritarė LPSA prašymui dalyvauti darbo grupėje, kai bus sprendžiamos transporto sektoriaus problemos, nes anot jos ,,LPSA ir LVPS savo atliekamu darbu atlieka didelį vaidmenį šiame milžiniškame sektoriuje“.

Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas vykdo Norvegijos 2014–2021 m. Finansinio mechanizmo programos “Socialinis dialogas – orus darbas” (EEA and Norwegian Financial Mechanisms 2014‐2021 programm Norway Grants 2014-2021 “Social Dialogue – Decent Work’) projektą „Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimas stiprinant socialinę apsaugą ir kovą su nelegaliu darbu Lietuvos transporto sektoriuje”, sutarties Nr. 2020/530717.

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas