,,Užsieniečiai Kauno regione: nuo pabėgėlių iki darbuotojų (orios darbo teisės)“

 Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas kovo 8 d., Kaune informaciniame renginyje „Ukrainiečiai Kauno regione: nuo pabėgėlių iki darbuotojų (orios darbo teisės)” aptarė problematiką, su kuria susiduria nuo karo bėgantiems ukrainiečiams padedančios organizacijos, valstybinės institucijos ir patys ukrainiečiai.  Dalyvauti diskusijose  buvo pakviesti Kauno miesto ir rajono savivaldybių, Valstybinės darbo inspekcijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, SODROS, Migracijos departamento, Užimtumo tarnybos, Darbo ginčų komisijos atstovai, VšĮ Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro ir kitų institucijų, organizacijų atstovai.

LPSA pirmininkas Audrius Cuzanauskas pristatė situaciją, kokioje šiuo metu yra ukrainos piliečiai, atvykę prieglobsčio į mūsų šalį. Jis pabrėžė nelegalaus darbo, sveikatos draudimo, pensinio amžiaus kompensacijų nebuvimo, bei prekyba žmonėmis problemas. Profsąjungos atstovas priminė, kad dar vis neišspręsta informacijos prieinamumo ukrainiečiams problema.

Kauno Užimtumo tarnybos atstovė informavo, kad Kauno regione į darbo rinką yra integravęsi virš 3 tūkst. ukrainiečių.
Kauno savivaldybės socialinių paslaugų centro atstovė priminė, kad teikia socialines paslaugas tik 12 ukrainiečių šeimų. Sako, kad šeimos susiduria su kalbos barjero problemomis, nes rusų kalbos nemoka daug mūsų šalies specialistų. Taip pat atvykėliams nesvetimos alkoholio problemos.
Kauno rajono Socialinio skyriaus vedėja Margarita Venslovienė pasidžiaugė vietos bendruomenėmis. ,,Ukrainiečiai mielai integruojasi į vietos bendruomenes (Ežerėlio, Samylų bendruomenės), užmezga pažintis, dalyvauja renginiuose” – pasakojo vedėja.
Migracijos departamento Kauno skyriaus vedėjas Vaclovas Ražanskas priminė, kad yra priimti 42 tūkst. leidimai gyventi Lietuvoje. ,,Priimame visus ukrainiečius, bet atvyksta ir galimų grėsmių, dėl to vertiname rizikas” – pabrėžė V. Ražanskas.
Kauno skyriaus SODROS direktorė Jurgita Bumbulienė dalinosi, kad esminių problemų dėl ukrainiečių nepastebėjo. piktnaudžiavimų taip pat. Labai keistai nuskambėjo žinia, kad ,įmonėje ,,Hegelmann” yra daug užsieniečių ir SODROS atstovės duomenimis šioje įmonėje pažeidimų nėra. LPSA vadovas sureagavo, kad juos yra pasiekusi kita žinia.
Valstybinės mokesčių inspekcijos Kauno skyriaus vedėja Judita Stankienė pasidžiaugė, kad šiuo metu Kauno VMI skyriuje dirba ukrainietė moteris, kuri jau du metus mokina anglų kalbos, puikiai darbuojasi. ,,VMI aptarnauja rusų ir anglų kalba, todėl ukrainiečiams labai patogu. Visą informaciją gali rasti internete apie pajamų deklaravimą ir kt., džiaugiamės galėdami jiems padėti – dalinosi J. Stankienė. Surašyti 23 administraciniai pažeidimai ukrainiečiams.
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė visiems konferencijoms dalyviams priminė apie nesprendžiamas prekybos žmonėmis problemas. Projekto partnerė atvėrė žaizdas to, apie ką nekalbame – prekybą žmonėmis, ukrainiečių moterų seksualinį išnaudojimą. Labai jautrus pasakojimas apie palūžusias moteris privertė susiraukti ne vieną. Ji ragino į problemas žiūrėti atsakingiau ir užkirsti joms kelią.
Savo veiklą pristatė Ukrainiečių integracijos centras ,Malva”, Labdaros ir paramos fondas „Frida“, ,,Raudonasis kryžius“, katalikiška labdaros organizacija ,,Caritas“.

 

Konferencija suorganizuota Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso kartu su partneriais – VšĮ Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras, VšĮ „Socialinis architektas“ – įgyvendinant JAV valstybės departamento (U.S. Department of State) remiamą projektą „Strateginė partnerystė: nuo pabėgėlio iki darbuotojo“ (angl. Strategic Partnership ‘From Refugee to Employee’) (Nr. SLH50023GR0016).

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas