Lietuvos transporto įmonėje „Baltic Transline“ dirbęs 30-metis vairuotojas iš Baltarusijos, po dviejų savaičių mokymų ir 13 savaičių nuolatinio darbo sunkvežimyje Nyderlanduose, už darbą gavo tik 2470 eurų. Vyras neiškentęs neteisybės iš darbo pasitraukė.
„Tai nėra normalus žmogaus gyvenimas, tai tarsi kalėjimas, bet ne darbas. Taip dirbdamas tu pamažu tampi zombiu “ – sakė vairuotojas.
Analitikai teigia, kad visame pasaulyje sunkvežimių vairuotojų trūkumas tęsiasi nuo 2000 -ųjų vidurio. Tačiau šis atvejis iliustruoja žmogiškąjį blogėjančio pasaulinio vairuotojų trūkumo aspektą, kuris tik neseniai tapo matomas plačiajai visuomenei.
Jungtinėje Karalystėje prekybos centrų lentynose trūksta prekių, „McDonald’s“ restoranuose šią savaitę pritrūko pieno kokteilių, statybininkai negali gauti atsargų, o geležies rūda negali pasiekti Australijos uostų. Galimos pasekmės yra rimtos. Virdžinijoje įsikūrusios kuro platintojos „Petroleum Marketing Group“ veiklos viceprezidentas André LeBlanc, tvirtino, kad degalinėse nuo birželio vidurio dėl vairuotojų trūkumo kai kurie produktai jau baigėsi.
„Kai Jūs negaunate tualetinio popieriaus ir kiaušinių, tai yra viena, bet kai sustoja degalų tiekimas – sustoja viskas“, – pabrėžė jis.
Transporto sektoriaus darbo problemos tik gilėja, nes tarptautinės įmonės mažina tiekimo grandinės išlaidas. Tuo pat metu sunkvežimių vairuotojų Jungtinėje Karalystėje vidutinis amžius – 55 metai, kitos darbo vietos tapo kompiuterizuotos.
Amerikos sunkvežimių asociacijų vyriausiasis ekonomistas Bobas Costello teigė, kad bendro krovinių vežimo vairuotojų skaičius JAV sumažėjo iki 430 000 žmonių, 2020 m. jų buvo 465 000. „Vairuotojų trūkumas JAV dar labiau išaugo ir jis yra toks didelis, kaip niekada anksčiau“, – pridūrė jis.
„Chartered Institute of Logistics and Transport International“ generalinis sekretorius Keith Newton, tvirtino, kad Australijoje ir Centrinėje Azijoje trūksta 20 proc. sunkiasvorių transporto priemonių vairuotojų.Pandemijos metu didėjanti prekių paklausa padidino vežėjų vežimo apimtis, o spartesnis augimas elektroninės prekybos sektoriuje tik dar labiau tą paklausą padidino. Pasaulinė prekyba tampa vis sudėtingesnė, vartotojai nori greitesnio pristatymo, bet nėra pakankamai kvalifikuotų sunkvežimių vairuotojų, kurie galėtų patenkinti šią paklausą visame pasaulyje.„Girteka“, viena didžiausių Europos vežėjų, planuoja šiemet pasamdyti 7000 naujų vairuotojų. Įmonės atstovas teigė, kad vienam sunkvežimiui reikia daugiau darbuotojų, kad darbuotojai galėtų daugiau laiko praleisti namuose.
„Baltic Transline“ nesutinka su vairuotojo iš Baltarusijos pasakojimu apie jo darbą ir gyvenimo sąlygas, kuris teigia žinojęs, kad gali tekti praleisti sunkvežimyje ilgesnį laiką. Įmonė tvirtina, kad „griežtai laikosi galiojančių teisės aktų ir užtikrina tinkamą apgyvendinimą bei tinkamas darbo sąlygas visiems savo darbuotojams“
.Jungtinę Karalystę, kurioje, kaip manoma, trūksta 100 000 vairuotojų, ypač skaudžiai palietė ne tik vairuotojų išvykimas iš ES šalių dėl „Brexit“ ir „Covid-19“, bet ir šiais metais pristatyta mokesčių reforma, kuri smarkiai sumažino darbininkų pajamas.Pandemijos sukeliami atsilikimai bandymų centruose sutrukdė naujų vairuotojų srautui, o JK logistikos sektorius reikalavo, kad vairuotojai iš ES šalių gautų laikiną vizą. „Mes pripažįstame, kad sunkumų yra ir net jei mums būtų leista įdarbinti vairuotojus iš ES, nors ir ten jų trūksta, vienintelė vieta, kurioje vairuotojų netrūksta, yra Afrika“ – tvirtino Kelių transporto asociacijos politikos vadovas Rodo McKenzie.
JAV transporto įmonės taip pat ieško sprendimų užsienyje, nepaisydamos griežtų vizų kvotų. Majamyje įsikūrusio „Malescu Law“ vadovaujanti partnerė Anda Malescu, padeda krovinių gabenimo įmonėms įsigyti vairuotojų iš Meksikos, Kanados ir Pietų Afrikos. „Įmonės tampa vis labiau beviltiškos“, – apgailestavo ji.
Didelės įmonės visaip vilioja naujus darbuotojus. „Walmart“ kai kuriems vairuotojams siūlo 8 000 JAV dolerių premiją, o britų mažmenininkas Johnas Lewisas paskelbė apie planus padidinti vairuotojų atlyginimus iki 5 000 svarų sterlingų per metus. JK darbo užmokestis už LGV vairuotojų kategoriją per mažiau nei metus padidėjo 21 proc. Iki 36 800 svarų.
Tačiau transporto įmonės teigia, kad premijos ir geresnis darbo užmokestis tik skatina vairuotojus pereiti iš vieno darbdavio pas kitą, nedidinant šios profesijos patrauklumo, nieko nedarant, kad būtų išspręstos kitos vairuotojų problemos, situacija nepagerės.
Sunkvežimių vairuotojai dažnai skundžiasi tinkamų patalpų trūkumu – nuo tualetų ir automobilių stovėjimo aikštelių iki jiems skirtų poilsio vietų. Daugelis kalba apie užburtą darbo jėgos ratą, dėl kurio jiems daromas spaudimas įvykdyti daugiau pristatymų. Šie darbuotojai daro išvadą, kad dėl darbo neverta tiek vargti ir prarasti laiką šeimoje.
„Man labai patiko šis darbas“, – sakė portugalas Jose Querios, atvykęs į Didžiąją Britaniją 1990 m. Tačiau po 12 metų balandžio mėnesį pasitraukė iš krovinių gabenimo sektoriaus. Dabar jis dirba kitur. Didėjantis spaudimas paskatino stebėtojus atsargiai neskubėti taisyti tų struktūrinių problemų, dėl kurių sektorius tapo toks nepatrauklus. Be to, bet kokie krizės sprendimai visada didina vartotojų kainas.
Hermanas Bolhaaras, nacionalinis pranešėjas dėl prekybos žmonėmis Nyderlanduose, teigė, kad ,,Nyderlandų vyriausybė nedarė pakankamai pastangų, kad būtų laikomasi taisyklių, o ką jau kalbėti apie sunkvežimių vairuotojų darbo sąlygų tikrovę“.
Jis primena, kad jo šalyje trūksta pakankamai informacijos apie darbo jėgos išnaudojimą, susijusį su krovinių gabenimu, ir kad „mes turėtume daug tiksliau žinoti, kokie yra šie skaičiai“.
„Tai ne vietinis, ne nacionalinis, o tarptautinis klausimas“, – pabrėžė jis. „Tai susiję su ekonomika, prekyba, sąnaudomis, pelnu ir kainomis, bet pagrinde tai susiję su žmogaus teisėmis, orumu ir teisingomis darbo sąlygomis“.