Darbuotojų išnaudojimas ,,Girtekoje“

Jau niekam ne naujiena, kad nemažai Lietuvos transporto sektoriaus įmonių garsėja vairuotojų išnaudojimu ir prastomis darbo sąlygomis. Vienos didžiausios pervežimo įmonės „Girteka“ buvęs darbuotojas, Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos narys, ukrainietis J. Kryvanosas pasakoja, kad sunkiai sirgęs, išėjęs iš ligoninės, blogai besijaučiantis turėjo važiuoti vilkiku 1300km.

,,Dėkui Dievui, kad Jurijus Kryvanosas yra Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos (LVPS) narys, kitaip nežinia kaip viskas būtų pasibaigę“ – pasakoja profsąjungos atstovas Audrius Cuzanauskas. ,,Gerai, kad susidūręs su problemomis ,,Girtekoje“ jis kreipėsi į profsąjungą. LVPS atstovavo jį Darbo ginčuose, konsultavo, padėjo jam gauti medicinines paslaugas, gelbėjo tvarkant dokumentus. Daug pagalbos nukentėjusiam nuo darbdavio abejingumo ukrainiečiui suteikė ir VŠĮ ,,Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu“ centras. Jie rūpinosi J.Kryvanoso apgyvendinimu ir gydymų. Mes džiaugiamės, kad Lietuvoje yra tokių įstaigų, kur žmogus gali kreiptis pagalbos ir ją gauti“ – dėstė A. Cuzanauskas.

,,The Guardian“ rašo, kad kovo mėnesį Belgijoje buvo atlikta vairuotojų apklausa. Įmonėje „Girteka“, kurioje visoje Europoje dirba 19 000 žmonių, vairuotojai teigė, kad ištisas savaites praleido miegodami ankštose kabinose. Jie tvirtino, kad bendrovė nepadengė patekimo į tualetus ir dušus poilsio stotelėse ar automobilių stovėjimo aikšteles išlaidas, nebent jie gabentų ypač vertingą krovinį. Vairuotojai taip pat sakė, kad buvo bausti už didelį dyzelino naudojimą, įskaitant tai, kad buvo pavogti degalai arba kai šaltomis naktimis kelyje variklis šildydavo kabinas.

Žurnalistams vienas vairuotojas papasakojo, kaip 2020 m. Kūčių vakarą stipriai sunegalavo dėl inkstų nepakankamumo ir širdies problemų, kai pandemijos metus praleido kelyje ir miegojo savo kabinoje. Jurijus Kryvanosas tvirtina, kad įmonė, užuot pasirūpinusi transportu, kad jį parvežtų namo paliko jį likimo valiai ir jis tris dienas kartu su stažuotoju turėjo vairuoti vilkiką 1300km iš Čekijos į Lietuvą.

Gavusi šią informaciją apie vairuotojo išgyventą problemą „Ikea“ pradėjo tyrimą. Įmonės atstovai teigė, kad įvertinę situaciją „imsis bet kokių reikiamų veiksmų“. „Svarbu, kad visi darbuotojai, gabenantys „Ikea“ prekes, turėtų geras ir sąžiningas darbo sąlygas“, – buvo minima pranešime. „Ikea“ teigė, kad paskutinį kartą „Girteką“ auditavo 2021 m. ir nerado jokių teiginių, kad J.Kryvanosas čia dirbo“. ???

Lietuvoje ir Lenkijoje „Girteka“ įmonės eksploatuoja daugiau nei 9 000 sunkvežimių, kurie per metus gabena 880 000 krovinių įvairiose šalyse – nuo Rytų Europos iki JK, o vairuotojus įdarbina per daugybę antrinių įmonių.Įkurta Liachovičių šeimos, pradėjusi nuo vieno sunkvežimio 1996 m., grupė siūlo „atsakingą logistiką“ ir teigia teikiantys pirmenybę „saugumui keliuose, aplinkos apsaugai ir bendruomenės gerovei“. Pasirašytame JT Pasauliniame žmogaus teisių susitarime įmonės įsipareigoja užtikrinti, kad jos neprisidės prie piktnaudžiavimo.,,Girteka“ savo interneto svetainėje kalba apie „galimybę uždirbti nuo 1 995 iki 2 480 eurų per mėnesį“ atskaičius mokesčius. Tačiau kita informacija rodo, kad daugelis vairuotojų uždirba gerokai mažiau nei minimalus atlyginimas šalyse, į kurias jie veža.,,The Guardian“ dienraščiui FNV atstovas Edwinas Atema teigia, kad „Jurijus yra tik vienas iš tūkstančių vairuotojų, kurie nukentėjo dirbdami šioje įmonėje. Tai vyksta ir kitose panašiose įmonėse“. Jis tvirtina, kad tokia padėtis yra „sisteminė visoje Europoje“.,,Girteka“ pranešime teigiama, kad Darbo ginčų komisija išnagrinėjo J.Kryvanoso bylą ir priėmė įmonei palankų sprendimą. Įmonė teigė, kad „laikosi įstatymų, taisyklių, nuostatų, normų ir standartų kiekvienoje srityje ir kiekvienoje šalyje, kurioje dirba“.

„Stengiamės vadovautis geriausia krovinių vežimo keliais praktika, daugiau dėmesio skirdami vairuotojų darbo sąlygoms ir gerovei“, – sakoma pranešime. „Ir nors nesame tobuli, esame atviri ir norime kalbėtis.“46 metų J.Kryvanosas „Girtekoje“ pradėjo dirbti 2018 m. Jis sako, kad persikėlus dirbti iš gimtosios Ukrainos į Lietuvą, jo sveikata buvo gera. „Visą gyvenimą sportavau ir anksčiau tokių problemų neturėjau. Nerūkau ir negeriu, man tai tarsi tabu“ – tvirtino vairuotojas.2020 m. žiemą jis pradėjo blogai jaustis. „Tai buvo per Covid pandemiją. Kiekvieną kartą, kai įmonė prašydavo manęs šiek tiek daugiau padirbėti, kiekvieną mėnesį gaudavau vis naują mokinį. Kai dirbi vienas, negali dirbti daug valandų, nes tenka daugiau dirbti su mokiniu. Daug laiko dirbau naktimis ir visa tai atsiliepė mano sveikatai“ – pasakojo Jurijus.Blogai pasijutęs dėl širdies ir inkstų nepakankamumo, Kūčių vakarą jis buvo nuvežtas į ligoninę Čekijoje, palatoje išbuvo kelias savaites. Kai jis buvo pakankamai sveikas, kad galėtų palikti ligoninę, jis sako, kad gydytojai jam rekomendavo dializę kas antrą dieną. Jis kreipėsi į savo darbdavius, prašydamas padėti grįžti namo.Užuot susitaręs dėl įmonės ar greitosios pagalbos automobilio, jam buvo pasiūlyta vilkiku grįžti į Lietuvą. Kitas vairuotojas buvo stažuotojas, todėl jam retkarčiais tekdavo persėsti prie vairo jį pakeisti. Kai grįžo namo, jis pasijuto dar blogiau. Jurijus apgailestauja, kad šis grįžimas namo jam visiškai atėmė sveikatą.„Girteka“ teigia „negavusi jokių medicininių dokumentų, kuriuose būtų nurodyta, kad reikia organizuoti specialų transportą“. Atliekant tyrimą nerasta jokių įrodymų, kad darbo santykiai su J. Kryvanosu tiesiogiai pablogino jo sveikatą.Jurijus nėra vienintelis susirūpinimą išreiškęs darbuotojas. Apklausoje vairuotojai sakė, kad jiems nebuvo skiriami pinigai už nakvynę viešbutyje. Visi sakė, kad pakeliui miegojo savo sunkvežimiuose – dažnai su mokiniais dalijosi dviaukštėmis lovomis 2 m x 75 centimetrų erdvėje, kurios aukštis mažesnis nei 2 metrai.

,,Vairuotojai dažnai profsąjungai skundžiasi itin prastomis darbo sąlygomis, neturėjimu galimybės normaliai nusiprausti, išsiskalbti, net padoriai pavalgyti ar išsimiegoti. Ne visiems įmonės išvykstant į komandiruotę išmoka dienpinigius, todėl ne retam tenka ir pabadauti, o sugrįžus iš reiso dar tenka prašyti atlyginimo, kurį uždirbo“ – apie vairuotojų problemas dalinasi LVPS pirmininkė Rita Kairienė.Jurijus Kryvanosas yra Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos (LVPS) narys. Susidūręs su problemomis ,,Girtekoje“ jis kreipėsi į profsąjungą. LVPS atstovavo jį Darbo ginčuose, padėjo jam gauti medicinines paslaugas, gelbėjo tvarkant dokumentus. Kyla klausimas, Jurijui būtų padėję, jeigu ne profesinė sąjunga? Kas…?Straipsnis parašytas pagal LVPS informaciją ir ,,The Guardian“ straipsnį: https://www.theguardian.com/…/low-pay-fuel-fines…Video ištrauka iš tyrimo ,,Fūrų vergai“. Šią informaciją, J. Kryvanosui sutikus, ,,Laisvės TV“ televizijai perdavė Lietuvos vežėjų profesinė sąjunga.

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas