Norvegijos valstybinė darbo inspekcija yra atlikusi patikrinimą, kuris parodė, kad dauguma užsienio vairuotojų, kurie perveža prekes Norvegijos viduje, kitaip sakant, vykdo kabotažą, negauna įstatymu nustatyto minimalaus norvegiško darbo užmokesčio.
Ar žino kokį atlygį turėtų gauti, paklaustas Norvegijos žiniasklaidos „FriFagbevegelse“ ukrainietis vairuotojas atsako, kad ,,įmonė gali sau leisti mokėti jam didesnį atlyginimą, bet to tiesiog nedaro.”
Noenorėjęs tapatybės atskleisti ukrainietis dirba vairuotoju lietuviškoje įmonėje ,,Girteka”. Transporto įmonė Norvegijoje vykdo kasdieninius vidaus pervežimus – kabotažą. Dirbant tokiomis sąlygomis visi vairuotojai privalo gauti norvegišką minimalų atlyginimą. Vairuotojas teigia, kad ,,Girtekoje” to nėra daroma.
Kitas vairuotojas pasakoja tą patį. Jis taip pat yra iš Ukrainos, bet dirba įmonėje „RV Transport“. Vyras pasakoja, kad jis tris mėnesius gabeno paketus iš Oslo į Trondheimą ir atvirkščiai. Jis negali patikėti, kad jam už kiekvieną iš šių kelionių priklauso daugiau nei 2000 kronų atlyginimo. Tai penkis kartus daugiau, nei jis gauna šiandien.
,,Nuo lapkričio iki pavasario per dieną gauname 10 eurų žiemos priedą, tačiau nieko daugiau” – sako ukrainietis.
2019 metais nuaidėjus „Vlantana Norway“ skandalui visi sužinojo, kad ten įdarbinti vairuotojai gavo tik pusę savo atlyginimo. Dabar galime paliudyti ir mes, kad juos pakeitė ukrainiečiai darbantys dar prastesnėmis sąlygomis ir mažesniu darbo užmokesčiu.
Norvegijoje kabotažas leidžiamas tik po to, kai užsienio transporto priemonė Norvegijoje pristato tarptautinį krovinį, kurį ji pervežė per sieną. Po to jis gali atlikti daugiausia tris vidaus misijas per septynias dienas, kol vėl turės išvykti iš šalies. Minimalus atlyginimas, kurį turi gauti vairuotojai, vykdydami kabotažo keliones, šiuo metu yra 185,50 NOK per valandą.
Trečias ukrainietis dirba toje pačioje įmonėje, kaip ir kiti jo kolegos turi ilgametę sunkvežimio vairuotojo patirtį. Jis pasakoja, kad taip yra ir dirbantiems Baltijos šalių įmonėse. ,,Nė vienas iš mūsų negauname papildomo užmokesčio už kabotažinį vairavimą Norvegijoje. Kasdien gauname nuo 70 iki 90 eurų. ,,Vlantana” moka 75 eurus, „Girteka“ – 80 eurų, o mūsų įmonė „RV Transport“ – 82 eurus, dar gauname žiemos priedą, kuris siekia 10 eurų” – tikina vairuotojas.
Jis sako, kad į šią sumą įeina ir dienos maisto pinigai, kitaip dienpinigiai, kurie siekia apie 55 eurus.
Dienpinigiai – tai įstatymų tvarka nustatyta pinigų suma, kurią privalo gauti visi sunkvežimių vairuotojai, nakvojantys transporto priemonėje. Ji turėtų padengti išlaidas ir kompensuoti nepatogumus, patirtus dirbant toli nuo namų ir neturi būti skaičiuojama kaip atlyginimas. Tik atskaičiavus dienpiniginius lieka tikros apmokestinamos pajamos. Šiems vairuotojams tai reiškia mažiau nei 400 kronų per dieną. Paskaičiavus tai sudaro šiek tiek daugiau nei 30 kronų per valandą.
Vairuotojas iš ,,Girtekos” teigia, kad gauna dar mažiau. ,,Kai važiuojame Norvegijoje, maistui ir gėrimams išleidžiame daug pinigų. Manau, kad dirbdami čia, turime gauti daug didesnį atlyginimą” – sako jis.
,,Vlantana Norge” paaiškėjo, kad lietuviai vairuotojai buvo pasirašę sutartis tik pusei darbo dienos nors iš tikrųjų dirbo visas pilnas dienas. Jie kiekvieną dieną turėjo gauti daugiau nei 2000 kronų atlyginimo, bet dažniausiai gaudavo tik pusę.
Yra daug požymių, kad Ukrainos vairuotojų įmonėse „Girtekoje“ ir „RV Transport“ darbo užmokesčio sąlygos yra dar prastesnės. Darbuotojai praneša apie rimtus darbo užmokesčio ir darbo sąlygų už vairavimą Norvegijoje taisyklių pažeidimus. Vietoj minimalaus 185,50 val. atlyginimo jie turi tenkintis darbo užmokesčio sąlygomis iš Lietuvos, kurios sudaro tik dalį Norvegijoje įstatymais numatytų tarifų.
Įmonių surašyti darbo užmokesčio lapeliai pateikiami siekiant įrodyti Norvegijos valdžios institucijoms, kad jos laikosi taisyklių. Bet jie to nedaro. Sukurti tokius netikrus darbo laiko apskaitos žiniaraščius ir atlyginimo čekius užtrunka vos kelias minutes.
Siekdamos užtikrinti, kad kabotažo užmokesčio kontrolės metu gautais dokumentais nebūtų manipuliuojama, kontrolės institucijos turi galimybę susipažinti su originaliais dokumentais. Tam reikalingas įmonių patikrinimas įmonės adresu.
Nors Norvegijos darbo inspekcija turi sutartis su kelių Baltijos šalių priežiūros institucijomis, užsienio įmonių korporatyviniai patikrinimai apriboja tiek darbingumą ir išteklius, kad praktiškai jie niekada neatliekami. Todėl realiai Norvegijoje vykdomi tik individualūs vieno sunkvežimio bei vairuotojo patikrinimai kelyje, kur dokumentai apie atlyginimą dažniausiai siunčiami paštu po patikrinimo. Taigi, tai lieka kaip pasitikėjimu pagrįsta veikla, kai kontrolės institucijoms dažnai sunku, o gal net neįmanoma, atskleisti bet kokį manipuliavimą.
,,Nuslėpti darbo užmokesčio sąlygų pažeidimus atliekant tokius individualius patikrinimus yra labai lengva” – sako ekspeditorius iš Scan Global Logistics.
Yngve Aasmundrud pats yra gavęs suklastotą dokumentaciją iš Rytų Europos subrangovų. Tai gali patvirtinti ir kontrolės institucijos.
,,Ne visada yra pagrindo pasitikėti tuo, kas pateikiama kontrolės kontekste. Jei dokumentai siunčiami paštu, yra galimybė juos suklastoti. Ir kai negali kontroliuoti to, kas prieštarauja tikrovei, tai lengva” – sako Peras Hermanas Pedersenas, Norvegijos viešųjų kelių administracijos nusikalstamos grupės departamento direktorius.
Tiek „Girteka“, tiek „RV Transport“ pateikė dokumentus apie sumokėtą kabotažo darbo užmokestį, susijusį su Norvegijos darbo inspekcijos atliktais patikrinimais. Nors agentūra nurodė trūkumus, susijusius su šia dokumentacija, šiuo metu Norvegijos darbo inspekcija negauna jokių oficialių reakcijų, susijusių su nepakankamu mokėjimu šiems veikėjams.
„FriFagbevegelse“ susisiekė su „Girteka“ ir „RV Transport“ dėl dėl šios bylos. Abi bendrovės mano, kad laikosi visų įstatymų ir taisyklių, galiojančių šalyse, kuriose jos veikia.
Tačiau „Girteka“ redakcijai pareiškė, kad Norvegijoje vykdydami kabotažą dietą laiko savo atlyginimo dalimi, nors nuo šios sumos nėra išskaičiuojami jokie mokesčiai.
Dienpinigiai gali būti įtraukti į darbo užmokesčio sąlygas pagal minimalaus darbo užmokesčio reikalavimus, tačiau išlaidų po apmokėjimo ar išankstinio apmokėjimo neįtraukti, sako „Girtekos“ komunikacijos ir rinkodaros direktorius Simonas Bartkus elektroniniame laiške „FriFagbevegelse“.
Norvegijos darbo inspekcija atmeta, kad tai atitinka teisės aktus, apie kuriuos bendrovė taip pat pranešė. Agentūra „Girtekai“ atsiųstame laiške dėl audito atkreipė dėmesį į kolektyvinių derybų komitetą, kuris nurodė, kad lengvatinėmis kelionėmis, maitinimu ir nakvyne negali būti kompensuojamas mažesnis už minimalų atlyginimą. Kitaip tariant: atlyginimas yra atlyginimas, dienpinigiai yra dienpinigiai. Jie neturėtų būti maišomi. Nepaisant to, būtent tai praktikuoja Rytų Europos įmonės transporte tiek Norvegijoje, tiek likusioje Europoje.
,,Priežastis, kodėl naudojamasi kabotažo užsakymais, daugiausia susijusi su transporto pajėgumų trūkumu Norvegijos rinkoje. Kabotažo naudojimas yra galimybė išnaudoti turimus pajėgumus ir neleisti vežėjams, vykdantiems importo užduotis Norvegijoje, važinėti tuščiais iš pirmos iškrovimo punkto į kitą pakrovimo punktą“, – sako atstovas spaudai.
Šiame straipsnyje cituojami Ukrainos vairuotojai bijo darbdavių keršto, todėl buvo anonimiški.