Iš kur Lietuvos transporto sektoriuje milijonai grynųjų pinigų?

Mes nežinome į kurią pusę žiūri Lietuvos vyriausybė – šešėlis mūsų valstybėje vis dar klesti. Transporto įmonių vairuotojai nuolat kreipiasi į Lietuvos vežėjų profesinę sąjungą su įrodymais, kaip nusavinami jų pinigai.

Neseniai keli vairuotojai pateikė rašytinius paaiškinimus apie tai, kad darbo ginče su įmone, kurioje dirbo, pateikti dokumentai – kasos išlaidų orderiai, jog jiems buvo išmokėtos orderiuose nurodytos sumos grynais neatitinka tikrovės. Vairuotojai raštu patvirtino, kad įmonių administracijos darbuotojai, kuriems jie pateikdavo pasirašyti kasos išlaidų orderius kartu su kitais dokumentais, versdavo pasirašyti dokumentus, kurie patvirtina, kad juose nurodytos sumos vairuotojams jau yra pervestos į jų bankines sąskaitas arba, kad tai yra formalumas skirtas buhalterijai ir pan.

Jeigu kuris nors iš vairuotojų  atsisakydavo pasirašyti arba prašydavo, kad būtų išverstas dokumento turinys į suprantamą kalbą, jiems dažniausiai būdavo pagrasinama, kad nepasirašę pateiktų dokumentų jie negalės išvykti į tarnybinę komandiruotę (kadenciją), ko pasekmė būtų prarasti darbą ir vykti namo vėl kelis tūkstančius kilometrų.

Vairuotojai profsąjungai teigė, kad įmonėse niekada nebuvo atsiskaitymų grynais. Jiems visada buvo mokama bankiniais pavedimais į jų asmenines sąskaitas.  Atsakingos darbuotojos, atlikdamos kasininko pareigas pateikdavo vairuotojams kasos išlaidų orderius, kuriuose buvo įrašyti melagingi duomenys apie dienpinigių ir darbo užmokesčio išmokėjimą.

Vienas darbuotojas pasakojo, kad jis pasirašė, jog gavo 620,00 Eur, kai tuo tarpu jam buvo išmokėta viso tik 100,00 Eur., kitas teigia, kad buvo liepiama pasirašyti ant 3200 Eur kasos orderio, nors tokių pinigų niekas nesumokėjo… Tokiu būdu vairuotojams patvirtinus piniginių lėšų gavimą, įmonės patalpose suklastotus kasos išlaidų orderius, fiktyviai sukuriamos įmonių kasose grynųjų pinigų išmokėjimo operacijos. Taip įmonė pasilieka lėšas sau, nors tie pinigai iš tikrųjų priklauso darbuotojams.

Darbuotojai dažnai įrodinėja, kad darbdavys mokėdamas darbo užmokestį, juos apgaudinėja, nes dažnai išmoka jį ne visą.

Šių metų vasario mėnesį Vilniaus darbo ginčų komisijos posėdyje viena didžiausių Lietuvos transporto įmonių pateikė kasos išlaidų orderių už 40 000 eur sumą. Buvo teigiama, kad tokia suma dviems vairuotojams neva buvo išmokėta grynais pinigais per dvejus metus.

Vairuotojai dėl tokio sukčiavimo kreipėsi į policija. Deja, aplinkybės rodo, kad tik Lietuvos įmonėse uždirbtą atlyginimą, darbuotojas turi prisiteisti ir kitais būdais įrodyti, kad galėtų jį atgauti.

Internetinis puslapis https://rekvizitai.vz.lt skelbia, kad logistikos įmonėse dirba keli šimtai, kai kur net tūkstančiai darbuotojų, kurių didžiausia dalis vairuotojai. Pridėtų pareiškimų skaičius rodo, kad įmonėse operacijos grynais pinigais yra dažnos ir nemaža dalis tokių operacijų ko gero susijusi su atsiskaitymais su vairuotojais.

Apie grynųjų pinigų manipuliacijas pasakoja vairuotojai iš kelių šimtų įmonių. Tai paprasčiausias būdas nusavinti darbuotojų atlyginimą ir dienpinigius. Juk ne visada vairuotojai iš trečiųjų šalių supranta ir žiūri ką pasirašo. O tie, kurie supranta, tose įmonėse jau nebedirba.

Transporto sektoriuje sunkvežimiais pristatomi dideli kroviniai į užsienio valstybes. Paprastai atsiskaitoma pavedimais, nes sumos labai didelės. Todėl iškyla klausimas – iš kur apskritai transporto sektoriuje grynieji pinigai? Kodėl Darbo ginčų komisija toleruoja įmonių pasiteisinimus ir nesidomi iš kur tie grynieji? Gal jau laikas pasiryžti mūsų vyriausybei pasidomėti iš kur transporto sektorius kasa grynuosius pinigus?

Iš kur Lietuvos transporto sektoriuje milijonai grynųjų pinigų?
Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas