Kenkėjiškas darbdavių elgesys vis sunkiau įrodomas. Darbo migranto iš Tadžikistano istorija

Tolimųjų reisų vairuotojas migrantas iš Tadžikistano net 14 dienų iš eilės buvo priverstas lankytis  įmonės ofise ir maldauti, kad grąžintų jam priklausantį dokumentą. UAB ,,Daroda“ vadovas Rolandas Butrimavičius vairuotojui asmens dokumento neatidavė piktybiškai.

Vairuotojas į Lietuvą po 5 mėnesių alinančios komandiruotės grįžo 2020 spalio 23 dieną. Tą pačią dieną jis kreipėsi į įmonės vadovą R. Butrimavičių, kad jam atiduotų asmens dokumentą. Tačiau vadovas liepdavo ateiti ,,rytoj!” Tai tęsėsi iki gruodžio 6 dienos. Nežinodamas kaip apsiginti nuo tokio darbdavio elgesio, vairuotojas kreipėsi į Lietuvos vežėjų profesinę sąjungą.

Profsąjunga kartu su VšĮ ,,Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro“ (KOPŽI) atstovu iškvietė policijos pareigūnus į Kauno migracijos departamento skyrių, nes paskutinį kartą direktorius pažadėjo asmens dokumentą (leidimą laikiną gyventi Lietuvoje) atiduoti būtent ten. Direktorius pažado netesėjo. Kad darbuotojas tikrai atgautų dokumentą, kartu su pareigūnais ir KOPŽI atstovu nuvyko į UAB ,,Daroda“.

Nuvykus į UAB ,,Daroda“ biurą, direktorius R. Butrimavičius dokumentą atidavė iš karto ir pradėjo teisintis, kad tai nesusipratimas. Tas ,,nesusipratimas“ tęsėsi 14 dienų.

Atgavęs dokumentą, vairuotojas kartu su VšĮ ,,Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro“ atstovu nuvyko į Kauno policijos nuovadą. Ten užfiksavo pažeidimo faktą BK 302 str.. Užfiksavus pažeidimą, darbuotojas laukė teisėsaugos pareigūnų sprendimo: ar darbdavys bus nubaustas už kenkėjišką elgesį, kad nenukentėtų kiti darbuotojai. Tačiau Kauno m. Santakos policijos komisariato vyr. tyrėja nusprendė, kad „Pagal ANK 591 straipsnį administracinių nusižengimų teiseną negali būti pradėta, o pradėtoji turi būti nutraukta, kai padaryta veika neturi administracinio nusižengimo požymių“. Piliečiui R. Butrimavičiui (direktoriui) suorganizuotas ,,profilaktinis“ pokalbis bei įspėtas dėl netinkamo elgesio.

Darbo migrantas iš Tadžikistano labai pergyveno, nes bijojo, kad esamas darbdavys anuliuos jo  leidimą laikinai gyventi Lietuvoje ir jis bus deportuotas iš šalies.

Karantino metu, kai susisiekimas apribotas, grįžti namo būtų labai sunku. Dirbti  Lietuvoje vairuotojas svajojo seniai, kelionei ir įsidarbinimui taupė pinigus apie 2 metus. ,,Viskas kainuoja: dokumentų paruošimas, lėktuvo bilietai. Kai esi 5000 km nuo namų viskas yra labai trapu – ne visada gali reikalauti savo teisių, nes nemokėdamas kalbos, nežinodamas įstatymų nelabai gali savo teises ir apginti. Tikiu, kad viskas bus gerai, nes juk čia Europa!“ – tokiais savo pamąstymais ir karčia patirtimi dalinosi darbo migrantas iš Tadžikistano.

Vairuotoją dar slėgė ir tai, kad už 5 mėnesių komandiruotę jam darbdavys ilgai delsė pervesti darbo užmokestį ir dienpinigius.

Kauno m. Santakos policijos komisariato vyr. tyrėjos sprendimą Lietuvos vežėjų profesinė sąjunga skųs.

UAB ,,Daroda“ direktoriaus administracinės teisės pažeidimai akivaizdūs. Darbo migrantas privalėjo laiku atgauti savo asmens dokumentą. Vairuotojas dėl darbdavio kaltės negalėjo tęsti darbinės veiklos, nes neturėjo laikino leidimo gyventi Lietuvoje. Susiklosčiusi situacija ne dėl jo kaltės, darbuotojui iš Tadžikistano trukdė tvarkyti dokumentus Migracijos departamente. Be to, visą laikotarpį, kai migrantas neturėjo su savimi leidimo laikinai gyventi Lietuvoje dokumento originalo, jį galėjo palaikyti nelegalu ir deportuoti iš šalies.

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas