Atėjo laikas drąstiškiems sprendimams. Laukti negalima❗

Kad Lietuvos transporto sektoriuje klesti šešėlis, jau yra vieša paslaptis. Vairuotojai nuolat kreipiasi į profsąjungas, darbdavius keikia darbdavius socialiniuose tinkluose, o apie transporto manipuliacijas ir apgavystes rašoma bene kasdien.

Štai dar vienas pavyzdys, kai įmonės darbuotojai nusprendė nebetylėti. UAB ,,Nordic Trucking Logistics“ buvęs lietuvis darbuotojas pasakoja, kad įmonėje vairuotojai nuolat pasirašinėdavo kasos orderius, bet grynųjų pinigų negaudavo. Apie tai liudija keli šios įmonės darbuotojai. Tolimųjų reisų vairuotojai yra extra mobilieji darbuotojai ir žinodami, kad neturės galimybės vidury komandiruotės ją nutraukti ir iš Ispanijos atvykti duoti parodymus teisme fiksavo savo parodymus pas notarą, tačiau parodymus Vilniaus regiono Teismas tiesiog atmetė. Parodymuose užfiksuota, kad vairuotojai patvirtina savo kolegos žodžius ir faktą kad „dokumentus pasirašė, tačiau pinigų negavo“. Todėl kyla klausimas, ar tai tikrai yra normalu teisinėje valstybėje?

Įmonės ,,Nordic Trucking Logistics“ buvęs darbuotojas tvirtino, kad pasirašinėti kasos orderius atsisakė, o įmonės vadovui perdavė, kad ,,jei visa tai tęsis – paviešins, nes tai yra nusikaltimas“. Jis taip pat teigė, kad buvo pakeistas jo sutarties priedas be jo žinios, o ant jo parašas padirbtas.
Kitas vairuotojas teigė, kad jam ir jo kolegai liepdavo pasirašyti tuščius kasos orderius. Šiems darbuotojams buvo sakoma, kad čia tik buhalterinis formalumas, o pinigus gaus į sąskaitą. ,,Pasirašyti orderiai keliaudavo į ofisą, į vadovo rankas. Jokių grynųjų mikroautobuse nebūdavo ir niekada niekas grynaisiais atlyginimo nėra mokėjęs, o orderių pasirašėme daug“ – pasakojo kitas vairuotojas.Vienas iš apgaudinėjamų darbuotojų kreipėsi ir į Darbo inspekciją, Darbo ginčų komisiją. Įmonėje buvo rasta pažeidimų ir kasos orderių be parašų.


Lietuvos laisvosios rinkos institutas atlieka tyrimus ir viename iš jų teigiama: ,,Šešėlinė ekonomika negali egzistuoti be ekonominės veiklos apribojimų. Suvokiama tikimybė būti pagautam ir suvokiamas bausmės griežtumas. Tai, kaip gyventojai suvokia už kovą su šešėline ekonomika atsakingų institucijų darbo efektyvumą, ypač tikimybę būti pagautam, ir bausmių griežtumą, gali turėti įtakos dalyvavimui šešėlinėje ekonomikoje“.
Ekonomistas Raimondas Kuodis tvirtina, kad šešėlis bus pažabotas tada, kai įmonės už pažeidimus bus griežtai baudžiamos. ,,Bausmės dydis, anot jo, turėtų būti paskaičiuojamas – žala padalinta iš pagavimo tikimybės“ – teigia jis.Po Laisvės TV tyrimo ,,Fūrų vergai“ FNTT vadovas Antoni Mikulskis patvirtino, kad šešėlio ,,problematika yra pastovi, todėl tam, kad kažką keisti, reikia priiminėti iš tikrųjų drastiškus sprendimus. Problema yra – išmokami grynieji pinigai, išlaidų orderiai, kurių niekas negali nei pateisinti, nei pagrįsti“.


Gegužės mėnesį Seimas pritarė Darbo kodekso pakeitimo projektui, kuriuo siūloma, kad darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos privalo būti mokamos pavedimu į darbuotojo nurodytą mokėjimo sąskaitą. Tai dar nėra galutinis Seimo sprendimas, dėl priėmimo parlamentas spręs vėliau. Darbo kodekso pakeitimus Seimas ketina svarstyti birželio 17 d.

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas