Ar dėl vairuotojų išnaudojimo Amazon atsisakys Lietuvos ,,Hegelmann“ paslaugų?

Ar dėl vairuotojų išnaudojimo Amazon atsisakys Lietuvos ,,Hegelmann“ paslaugų? O gal ,,Hegelmann“ taps pavyzdine kompanija, kuri ištikrųjų pasirūpins vairuotojais?
Krovinių vairuotojai, pristatantys krovinius į „Amazon“ platinimo centrus visoje Europoje, tvirtina, kad sąmoningai manipuliuojama dokumentų įšrašais, o darbuotojams atlyginimas išmokamas ne visas. Nesilaikant darbo sąlygų sutarimų pažeidžiama tarptautinė Prekybos grandinė.
Iš buvusių sovietinio bloko šalių užverbuoti sunkiasvorių sunkvežimių vairuotojai „The Guardian“ teigia, kad gauna nurodymus ,,apgauti” tachografų mašinas, registruojančias jų darbo laiką, kad Vakarų Europoje jie galėtų vairuoti neteisėtai ilgas distancijas nesaugius automobilius.
Sunkiasvorių automobilių vairavimas buvo gerai apmokamas sektorius, griežtai reglamentuojamas visuomenės saugumo srityje, o „Amazon“, kuris klestėjo pandemijos metu ir kurio vertė dabar yra maždaug 1,7 miljardo dolerių, žada, kad visi jo tiekėjai privalo mokėti sąžiningą darbo užmokestį už atitinkamai išdirbtą darbo laiką.
Tačiau trijų vairuotojų – O. Ševčenkos iš Ukrainos, A. Sidikkhodjos iš Uzbekistano ir I. Peratokos iš Baltarusijos – liudijimai kelia klausimų dėl „Amazon“ tiekimo grandinės sąlygų.
Vyrai vienodai teigia, kad dirbdami su „Amazon“ pristatymais „Hegelmann“ yra pagrindinė kelių krovinių kompanijų grupė, kurios pajamos viršija 600 mln. Eurų (534 mln. Svarų). Įmonių grupės veikia kaip atskiri juridiniai asmenys.
Registruotos Vokietijoje įmonės vardu Lietuvos „Hegelmann“ valdo 700 sunkvežimių parką ir įdarbina vairuotojus pagal lietuviškas sutartis. Įmonė teikia tarptautinius pristatymus „Amazon“, taip pat kitiems Europos mažmenininkams.
Nyderlandų transporto darbuotojų profesinė sąjunga VNB teigė, kad ,,Hegelmann” ne kartą dalyvavo tyrimuose, kai kelių šalių darbuotojai pateikė panašius įtarimus dėl tachografų įrašų ir neišmokėtų atlyginimų.
VNB pagrindinis tyrėjas Edwinas Atema teigė: „Mūsų išvados yra šokiruojančios ir manome, kad ,,Hegelmann“ veikla pažeidžia svarbiausius ir pagrindinius Europos darbuotojų saugumo ir sąžiningos įmonių konkurencijos principus.“
Jo teigimu, sąjunga informuos teisėsaugą apie savo išvadas. „Hegelmann“ grupės savininkas ir generalinis direktorius Siegfriedas Hegelmannas teigė, kad bendrovė nesutinka su netinkamu elgesiu ir tirs visus įtariamus tachografų apgavystės atvejus.
„Amazon“ atstovas antrino, kad visi partneriai privalo laikytis galiojančių įstatymų ir„ Amazon “ tiekėjų elgesio kodekso, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas teisingiems atlyginimams, išmokoms, tinkamoms darbo valandoms ir kompensacijoms. ,,Mes nedelsdami imamės veiksmų, jei pastebime, kad partneris nesilaiko reikalavimų “– tvirtino atstovas.
,,The Guardian“ teigia, kad „Amazon“ šiuo metu svarsto ar tęsti sutartinius susitarimus su ,,Hegelmann“.
„Mes dirbame su įvairiais vežėjų partneriais, kad gautume paketus visame mūsų logistikos tinkle, ir šie įtarimai jokiu būdu neatspindi aukštų standartų, kurių laikomės“, – pridūrė „Amazon“ atstovas ir pabrėžė, kad „Hegelmann“ dirba ir kitiems mažmenininkams bei atstovauja nedidelę dalį „Amazon“ verslo.
Uzbekų vairuotojas Sidikkhodja pasakojo, kad jį priėmė įdarbinimo agentūra Taškente, kuriai jis sumokėjo 1000 USD mokestį, nes tikėjo, kad Europoje kompensuos jo išlaidas.
Hegelmann sutartimi su Sidikkhodja jam pažadėjo 1,3 karto didesnį už minimalų Lietuvos atlyginimą, tuo metu apie 720 eurų per mėnesį. Tačiau jis sako žodžiu susitaręs, kad gaus pradinį 500 eurų atlyginimą, vėliau pakils iki 2000 eurų, tačiau niekada nebuvo mokama daugiau kaip 1 500 eurų.
Sidikkhodja teigė, kad ,,Hegelmann” pateikė jam atsarginį tachografą, jei kartais paaiškėtų, kad jam gali tekti dirbti neteisėtas valandas, o vėliau surinks atsarginį tachografą, kad transporto policija atsarginio neaptiktų vietoje.
Saugumo taisyklės reikalauja, kad vairuotojai reguliariai pailsėtų ne sunkvežimiuose. Panašu, kad dokumente, kuriuo buvo dalijamasi su „Guardian“, vairuotojas turėtų nakvoti ,,Hegelmann” priklausančiame būste Hanoveryje. Tačiau Sidikkhodja teigė, kad jis niekada nenakvojo viešbutyje.
Vietoj to, jis apibūdino ilgą pamainų darbą su uzbekų šturmanu, su kuriuo jis prie kelio paimdavo šalto vandens nusiprausimui ir kabinoje atlikdavo pratimus, kad palaikytų budrumą.
,,Hegelmann” teigė, kad jie skatina vairuotojus likti viešbučių tinkle, kurį ir sukūrė savo įstatymų numatytam poilsiui. Nors vairuotojams pateikia sąskaitas už viešnages viešbutyje, kurios gali būti neišleistos viešbutyje, nėra ES reikalavimo tikrinti, kur vairuotojai apsistojo.
Ukrainos vairuotojas Ševčenka buvo įdarbintas internetu. Jis keletą savaičių laukė nakvynės namuose Kaune, kol sulaukė vairuotojų akreditacijos, prieš mikroautobusu važiuojant į Vakarų Europą.
Šią vasarą ,,Hegelmann” Kauno nakvynės namuose tarp uzbekų vairuotojų buvo pranešta apie 18 koronaviruso atvejų. Nors užsikrėtę uzbekai buvo izoliuoti, kiti besimptomiai vairuotojai, kurie dalijosi su jais įranga, buvo išsiųsti dirbti visoje Europoje.
,,Hegelmann” teigė, kad pagal Lietuvos įstatymus vyrai nebuvo įpareigoti būti karantine, o jie informavo ir bendradarbiavo su Vokietijos valdžios institucijomis.
Darbo įstatymai reikalauja, kad vairuotojams būtų mokama pagal šalį, kurioje jie dirba. Tačiau visi trys „Hegelmann“ vairuotojai teigė niekada nedirbę Lietuvoje, nepaisant to, kad buvo užverbuoti ir įdarbinti per „Hegelmann“ Kaune; vietoj to jie dirbo Vakarų Europos šalyse su didesnėmis nei minimaliomis teisinėmis algomis.
,,Hegelmann” teigė, kad jie laikėsi visų darbo užmokesčio taisyklių ir, kad ES vairuotojų trūkumas, o ne mažas atlyginimas, paskatino darbuotojus verbuoti per Lietuvą.
Ševčenka teigė, kad vadovybė liepė kelis kartus naudoti atsarginį tachografą, tačiau jis atsisakė tai daryti, nes žinojo, kad tai neteisėta. Jis taip pat teigė, kad jam buvo pateikti dokumentai, rodantys, kad jis paėmė saugos atramas iš savo sunkvežimio, nors iš tikrųjų jis to nepadarė, ir jam niekada nebuvo sumokėta už tai, kas buvo žadėta.
„The Guardian“ matė pareiškimo, kurį Belgijos policijai pateikė Peratoka, teigdamas, kad jis gyveno savo kabinoje tuo metu, kai dirbo „Hegelmann“ nuo 2017 m., kopiją. Jis taip pat teigė, kad interviu „The Guardian“ jam buvo pateiktos padirbtos viešbučio sąskaitos faktūros. Jis taip pat žinojo apie sukčiavimą tachografu .
Peratoka teigė, kad koronaviruso pandemijos metu jis buvo faktiškai įstrigęs Vakarų Europoje, nes ,,Hegelmann“ atsisakė jam padėti grįžti namo, nors vairuotojas prašė kelis kartus.
Birželio mėn. Belgijos valdžia įsikišo ir pasirūpino, kad jis grįžtų į Lietuvą, o ,,Hegelmann” sumokėtų tai, ką įmonė skolinga. ,,Hegelmann” teigė, kad uždarytos sienos apsunkino vairuotojų sugrįžimą pandemijos metu ir tai paveikė vidutinį atlyginimą. Įmonė pridūrė, kad vienam jos vairuotojui iš tikrųjų buvo sumokėta anksčiau, nes jo sunkvežimį sulaikė Belgijos policija.
„Hegelmann” samdo darbuotojus iš įvairių šalių ir siekia užtikrinti, kad visos darbo sąlygos būtų patogios, suprantamos ir lygios visiems daugiakultūriams komandos nariams“, – tvirtino Siegfriedas Hegelmannas, pridurdamas, kad jo įmonė buvo „atvira ir skaidri“. „Mes spręsime bet kokią situaciją pagal visus susijusius teisės aktus ir bendradarbiausime su atsakingomis institucijomis“.
Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas